LotRo Windfola - Protectors of Valar
Müzik Sistemi Lotro%20isengard%20small

Join the forum, it's quick and easy

Müzik Sistemi Lotro%20isengard%20small
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Anahtar-kelime

En son konular
» Tententr
Müzik Sistemi EmptyPaz Tem. 22, 2012 9:24 am tarafından emre0794

» Stormlords
Müzik Sistemi EmptyPaz Mart 25, 2012 1:51 pm tarafından Faerwyns

» Eothren
Müzik Sistemi EmptyC.tesi Mart 24, 2012 8:11 pm tarafından Faerwyns

» Class Alımları...
Müzik Sistemi EmptyC.tesi Mart 24, 2012 11:24 am tarafından Faerwyns

» Merhabalar
Müzik Sistemi EmptyC.tesi Mart 24, 2012 9:32 am tarafından AvenKal

» Monster Play Rank Sistemi
Müzik Sistemi EmptyC.tesi Mart 24, 2012 9:24 am tarafından AvenKal

» Lore-Master Rehberi
Müzik Sistemi EmptyC.tesi Mart 24, 2012 9:22 am tarafından AvenKal

» Hiperbol
Müzik Sistemi EmptyPtsi Şub. 06, 2012 12:37 pm tarafından greenshadoww

» Riders of Rohan duyuruldu.
Müzik Sistemi EmptyPtsi Şub. 06, 2012 12:34 pm tarafından greenshadoww

Ekim 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Takvim Takvim

Facebook
Facebbok Grubumuz

Müzik Sistemi

Müzik Sistemi Empty Müzik Sistemi

Mesaj  Dilara Cuma Ağus. 05, 2011 8:30 am

LotRO'da iki şekilde müzik çalabilirsiniz. Birincisi, klavyede yer alan 1-9 arası rakamlara basarak, ikincisi de ABC denilen hazır müzik dosyaları kullanarak.

Bir müzik çalmak için, öncelikle müzik aletinizin olması gerekiyor. Müzik aletini "Bard" adlı NPC'lerden alabilirsiniz.

Şimdi önce normal olarak nasıl çalacağınızdan bahsedelim;

Müzik aletini aldıktan sonra sağ tıklayıp, karakterimizin "ranged slot" bölümüne koyuyoruz. Ardından chat bölümünde /music yazıyoruz. Böylece müzik çalma moduna geçmiş bulunuyoruz. Bu durumda normal olarak çalmak için 1-9 arası rakamları kullanabilirsiniz. Her rakam bir notayı temsil eder. Ayrıca bu notaların farklı ses tonlarını çıkarmak için de ctrl, shift veya alt tuşlarından biri ile birlikte rakamlara bastığınızda, sesler daha farklı çıkacaktır. Bu şekilde notalarını bildiğiniz bir müziği kendi elinizle oyunda çalabilirsiniz.

El ile çalmak biraz zor olacaktır tabi ki. Bunun için asıl önemli noktaya geliyoruz; ABC dosyaları.

ABC Nedir?

ABC dediğimiz dosyalar, aslında bir müziğin notalarının ASCII kod biçiminde yazılmış şeklidir. Kısaca, tüm notaların yazı formatınaki halidir. Bu dosyalar basit bir yazı dosyaları olduğu için, Notepad, Word gibi herhangi bir yazı düzenleme programı ile düzenlenebilirler.

LotRO'da bu dosyaları çalabilmek için, dosyaları <dosya adı>.abc formatında /Documents and Settings/My Documents/The Lord of the Rings Online/Music klasörünün içine kaydetmek gerekir. Ardından oyun içinde müzik aletiniz üzerinizdeyken, /music yazıp müzik çalma moduna geçtikten sonra, /play <dosya adı> yazıyoruz.

Örnek vermek gerekirse, ben Nothing Else Matters adlı şarkının ABC dosyasını indirdim ve belgelerimdeki LotRO klasörünün içinde Müzik klasörüne attım diyelim. İndirdiğim dosyanın adı nothingelsematters olsun. Bu isim bana uzun geliyor diye dosyanın adını değiştirip nothing yapıyorum. Dosya adı değişse de, dosyanın içinde birşey değişmez. Sonra oyuna giriyorum, müzik aletimi takıp, /music komutuyla müzik çalma moduna geçiyorum. Ardından /play nothing yazıyorum. Böylece otomatik olarak Nothing Else Matters müziğini çalmaya başlıyorum.

Oyunda nasıl müzik çalabileceğinizi kısaca anlattık bu şekilde. Peki ABC şeklinde hazırlanmış müzikleri nereden bulacağım derseniz, aşağıda birkaç site adresi sıraladık. O sitelerde birçok müziği bulabilirsiniz. Yalnız şuna dikkat etmenizde yarar var. Her ABC dosyasını her müzik aleti ile çalamazsınız. Örneğin bir Fülüt için hazırlanmış müziği, Harp ile çalmak biraz bozuk bir ses oluşturabilir. Zaten sitede her dosyanın hangi müzik aleti için hazırlandığı yazıyor.

Artık siz de birer müzisyen olabilirsiniz.

thefatlute.com/Home.aspx
walshaw.plus.com/abc/tunes.html

yukardaki linklerin başına www koyarsanız eğer sitelere ulaşırsınız burda birçok oyun için yapılmış müzik mevcuttur
Dilara
Dilara

- Similar topics