LotRo Windfola - Protectors of Valar
Sınıflar Tanıtım Lotro%20isengard%20small

Join the forum, it's quick and easy

Sınıflar Tanıtım Lotro%20isengard%20small
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma

Anahtar-kelime

En son konular
» Tententr
Sınıflar Tanıtım EmptyPaz Tem. 22, 2012 9:24 am tarafından emre0794

» Stormlords
Sınıflar Tanıtım EmptyPaz Mart 25, 2012 1:51 pm tarafından Faerwyns

» Eothren
Sınıflar Tanıtım EmptyC.tesi Mart 24, 2012 8:11 pm tarafından Faerwyns

» Class Alımları...
Sınıflar Tanıtım EmptyC.tesi Mart 24, 2012 11:24 am tarafından Faerwyns

» Merhabalar
Sınıflar Tanıtım EmptyC.tesi Mart 24, 2012 9:32 am tarafından AvenKal

» Monster Play Rank Sistemi
Sınıflar Tanıtım EmptyC.tesi Mart 24, 2012 9:24 am tarafından AvenKal

» Lore-Master Rehberi
Sınıflar Tanıtım EmptyC.tesi Mart 24, 2012 9:22 am tarafından AvenKal

» Hiperbol
Sınıflar Tanıtım EmptyPtsi Şub. 06, 2012 12:37 pm tarafından greenshadoww

» Riders of Rohan duyuruldu.
Sınıflar Tanıtım EmptyPtsi Şub. 06, 2012 12:34 pm tarafından greenshadoww

Ekim 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Takvim Takvim

Facebook
Facebbok Grubumuz

Sınıflar Tanıtım

Sınıflar Tanıtım Empty Sınıflar Tanıtım

Mesaj  Dilara Cuma Ağus. 05, 2011 8:20 am

Herkese selamlar,

Öncelikle şunu anlamamız lazım. LotRO, MMORPG diye geçiyor, yani massive multi online role playing game. Yani hepimiz karakterlerimize bürünüyoruz (!) onları seviyoruz!!! Tamam bu kısmı anladık. Ama şunu unutmamak lazım ki sen o karakteri seviyorsun diye, herkes o karakteri sevecek diye bir kural yok. Bu nedenle tavsiyelerimizde taraftarlıktan kaçınarak, mümkün olduğu kadar objektif bakmaya çalışalım oyuna.

Bir diğer nokta da, bütün karakterler gerçek kimliklerini level 58 ve üzerinde görebilmektedir, keza level 58 de bütün legendary traitlerinizi açabildiğiniz için karakterler gerçek gücüne kavuşmaktadır. Tavsiye vermek için en azından bu seviyelere kadar gelmiş olmanız, tavsiye alan arkadaşlar için önemlidir.

Unutulmaması gereken birşey var ki, bütün sınıflar ve karakterler kendilerini giydikleri kıyafetler ve takıları ve hatta traitleri düzgün iken en üst noktaya taşıyabilmektedir.

Şimdi zurnanın zırt dediği yere gelelim. Alfabetik sıra ile sınıfları tanıtmaya başlayalım;

Sınıf zorlukları 3 seviyedir; basic(temel), moderate(ortalama), advance(gelişmiş).

Burglar; (sınıf zorluğu=advance, rolü=destek)

Burglarlar debuff uzmanlarıdır, yani düşmanın üzerinde etkiler oluşturarak, daha kolay öldürülmesine olanak verirler. Ayrıca iyi bir kalabalık kontrolü (CC) sınıfıdır. Bunun yanı sıra stealth (görünmez hale gelme) olmanın uzmanıdırlar ve stealth durumundayken düşmanlar üzerinde misdirection gibi yanlış yönlendirme skilleri kullanabilirler. En iyi ataklarını görünmez durumdayken yapabilmektedirler.

Burglar sınıfı iyi bir cc ve debuffer olmasına karşın, yüksek bir dps (damage per second) kabiliyetine sahip değildir. Öbür yandan aynı anda 3-4 düşmanla başa çıkabilirler, sağ kalma konusunda uzmandırlar. PvMP nin oynaması en zor ve zevkli sınıflarının başında gelirler.

Daha fazla bilgi için; Burglar sınıfı ve özellikleri.

Captain; (zorluk derecesi=moderate, rolü=destek)

Kaptan sınıfı melee savaşan bir buffer dır. Yani grubundaki insanların güçlerini arttıran skilleri mevcuttur. İsterlerse yanlarına birer yardımcı herald çağırabilirler, isterlerse de banner kullanarak buff edebilirler kendilerini ve gruplarını. Ayrıca yeri geldiği zaman iyi bir healer olabilirler. Şu an oyun sonunda birçok 6 kişilik grupta healer olarak görev yapabiliyor kaptanlar.

Kaptan sınıfı yüksek morale ve iyi armour sayesinde dayanıklı bir sınıf olmasına karşın melee atakları çok güçlü değildir. İyi heal atabilmelerine karşın gerçek bir healer gibi raidleri healleyemezler. Ama grupların olmazsa olmazlarındandırlar.

Ayrıntılı bilgi için; Captain Sınıfı ve Özellikleri.

Champion; (zorluk derecesi=basic, görevi=damage)

Champion tam bir savaşçı sınıfıdır. temel görevi gruplarda dps rolünü üstlenmektir. 2 ellinde bulunan silahlar sayesinde birden fazla hedefe aynı anda saldırabilirler, yüksek AOE (area of effect) damage verebilirler. aynı zamanda gruplarda main tank veya 2. tank olarak kullanılırlar.

değişik duruşları sayesinde verdikleri hasarı veya aldıkları agroo yu arttırabilirler. oynaması kolay fakat uzmanlaşması zor bir sınıftır. genellikle champion oyuncular aoe yapmaması gerektiği yerde aoe yaptıkları için ya grubu yatırırlar, ya da healerin ölmesine neden olurlar biggrin.gif bu sebeple genelde bir adım uzaktan bakılır smile.gif

ayrıntılı bilgi için; Champion Skilleri.

Guardian; (zorluk derecesi=basic, görevi=defans)

Guardian lar heavy armour giyerler, heavy shiled ve bir silah veya 2 elle tutulan 1 silah taşırlar. birçok defansif ve agroo alma skill i sayesinde gruptaki arkadaşlarının savaştan mümkün olduğunca az yara alarak çıkmasını sağlarlar. en büyük ve önemli rolü tanklık olmasına rağmen, istenildiği zaman çok iyi dps yapabilmektedirler. guardianlarda traitler çok önemlidir.

oyunun temel ve ilk tank sınıfı guardian, düşmanların kendisine saldırmasını sağlamak için taunt ve agroo cry lar kullanırlar, böylelikle nispeten daha zayıf olan healer ve nuker dps sınıflarının agro alarak ölmesine veya hasar almasına engel olurlar.

ayrıntılı bilgi için; Guardian'ın Görevi, Guardian Skill.

Hunter; (zorluk derecesi=basic, görevi=damage)

Hunterlar tek hedefe yüksek hasar verme(nuke) konusunda uzmandırlar. ayrıca doğa ile iç içedirler, orta dünyanın bütün yollarını iyi bildikleri için en uzak diyarlara dahi hızlıca yol alabilirler, gruplarındaki arkadaşlarını yanlarında götürebilirler. gerekli traitler takıldığı zaman 2. bir CC olarak görev alabilirler gruplarında ama bu genellikle tercih edilmemektedir.

Hunter oyunda en hızlı seviye atlayabilen sınıf olmasına karşın bunu verdikleri hasardan çok port olabilme özelliklerine borçludurlar. diğer sınıfların yollarda kaybettikleri zamanı hunterlar port olarak mümkün olan en aza indirgerler. gruplarda en arkadan yüksek dps yaparlar. tankın iyi olmadığı durumlarda ilk ölen sınıflardan birisidir, keza yüksek dps sebebi ile agroo ları hayli yüksektir. oyundaki en yüksek range mesafesi hunterlardadır. (40 metre)
Lore Master; (zorluk derecesi=advance, görevi=destek)

Lore Master lar kalabalık kontrolü uzmanıdırlar. yani bir anda gelen 4-5 mob u aynı anda yönetebilirler, stun, daze, root ile düşmanları kontrol edebilirler. gruplardaki ana rolü yine kalabalık kontrolü olup, aynı zamanda destek olarak, healer a yardımcı olabilirler ve gruba power sağlarlar. diğer bir özelliği debuff denilen, düşmanın gücünü azaltabilen skiller kullanmalarıdır.

Lore Master sınıfı çok zevkli oynanışa sahip olmasına karşın bir hayli zordur oynaması. her lore master bir gandalf olacakmış gibi açılır, sakal bırakılır, saçlar beyaza boyanır ama genellikle ilk başlardaki güçsüz görüntüsü nedeniyle fazla seviye atlanmadan bırakılıp yerine dps ağırlıklı bir karakter açılır... oysa daha önce de belirttiğim gibi sınıflardan esas keyifi, 58+ seviyelerde alacağınızı unutmamanız lazım.

ayrıntılı bilgi için; About Lore-Master.

Minstrel; (zorluk derecesi=moderate, görevi=healer)

Minstrel oyunun ana heal sınıfıdır. Minstrel, yani ozan, oyunun en önemli karakterlerinden birisidir. Birçok grubun olmazsa olmazıdır. Esasen görevi sağlıkçılık olup, grubun moralini yüksek tutmak ve mümkün olduğu kadar buff vermek de yan görevleridir. gerekli ekipman ile çok iyi dps yaptıkları da bilinmektedir, ama gruplarda hemen her zaman healer olarak bulunurlar. Dps traitleri ve ekipmanları genellikle solo görev yaparken veya Ettenmoors ta PvP yaparken kullanırlar.

Minstrel sınıfı birçoğuna çok sıkıcı ve kolay dövülen bir sınıf gibi gelse de her zaman iddia ettiğim gibi, iyi geliştirilmiş bir minstrel karakterin yapamayacağı pek az şey vardır oyunda. düşük levellerde medium armour traiti tercih edilse de ileriki levellerde setlerin gelmesi ile birlikte light armour giymeye başlarlar.

ayrıntılı bilgi için; Minstrel Kimdir

Rune-Keeper; (zorluk derecesi=moderate, görevi=damage/healer)

Rune-Keeper oyuna MoM paketi ile eklenen 2 sınıftan birisidir. Gruplarda 2 temel görevi vardır ve ikisini de başarı ile gerçekleştirebilmektedir. Savaş sırasında Healer veya Damage rollerinden birisini seçmek zorundadır, çünkü aynı anda hem healer hem de nuker olamazlar. Seçtikleri role göre heal attıkça yeni heal skilleri açılmaktadır. Aynı şekilde damage yaptıkça yeni ve daha güçlü damage skilleri açılır.

Rune-Keeperlar yüksek damage verme yetileri sayesinde oyunun 2 nuker sınıfından birisidir. Sağlam dps yapabilmelerine karşın çok kolay yenilebilmektedirler. Rune-Keeper sınıfı etrafında sürekli dönen tartışmalar var. Genel olarak LotR lore una uygun olmayan bir karakterin bu kadar iyi duruma getirilmesi çoğu oyuncunun hoşuna gitmese de, tartışması bir gerçek var ki, ilk çıktığı günden bu yana RK sınıfı oyun geliştiricilerinin gözbebeği.

F2P karakterler için RK sınıfı kapalıdır, açtırmak için ya MoM paketini satın almanız, ya da LotRO store dan RK sınıfını açtırmanız gerekmektedir.

ayrıntılı bilgi için; Rune-Keeper (Rehberimtrak)

Warden; (zorluk derecesi=advanced, görevi=defans)

Warden sınıfı oyuna MoM paketi ile eklenen sınıflardan diğeridir. Cirit ve özel kalkan kullanırlar. Tank olmasına rağmen medium armour giymesi çoğu insanın kafasını karıştırır. Gruplardaki yegane rolü tanklık yapmak olmasına rağmen iyi wardenlar gruba heal atarak veya diğer bufflar ile bir yandan tanklık yaparken diğer yandan da arkadaşlarının yüklerini azaltırlar.

Warden sınıfı oynaması gerçekten zor, uzmanlaşması daha da zor bir sınıf. Çoğu warden oyuncu kötü oyuncu olduğu veya ne yapması gerektiğini bilmediği, karakterini tanımadığı için genel olarak wardenlara bir güvensizlik vardır. Çünkü wardenın kötüsü grupta tanklık yaparken, muhakkak 1-2 kişi ölmekte, hatta yerine göre bütün grup yatmaktadır. Ama öte yandan oyunu ve karakterini iyi bilen wardenların yapamayacağı çok çok az şey var oyunda. Full fellowship görevlerinden tutun da, 100k lık moblara kadar geniş bir yelpaze bulunuyor wardenların yapabildikleri arasında. Daha önce söylediğim gibi, bütün sınıfların tam güçleri ileriki seviyelerde ortaya çıkacaktır. Son seviyede dahi karakterinizi daha iyi hale getirmek için yapmanız gereken onlarca iş vardır. Takı setleri, giysi setleri, virtue traitler, class ve race traitler, legendary traitler, legendary itemlar... diyerek uzayıp gider bu liste. Bu sebeple bir tavsiye verirken, en azından 2 kere düşünerek konuşun. Sizin keyfe-keder yaptığınız yorum, bir arkadaşımızın istemeyeceği bir karakter açmasına neden olabilir.

Bundan sonraki sınıf tartışmalarının bu başlık altında devam etmesi, hepimiz için takip etmesi kolay olacağından, "şiddetle" tavsiye edilir

En son Dilara tarafından Cuma Ağus. 05, 2011 8:32 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
Dilara
Dilara